16 lip 2014

Święto Policji

0 Komentarzy

16 lipca 2014 r. gorzowska katedra wypełniła się policjantami. Po złożeniu kwiatów na cmentarzu komunalnym w Gorzowie przy pomniku Ofiar Katynia policjanci udali się do świątyni, by na Eucharystii przyzywać wstawiennictwa ich patrona – św. Michała Archanioła, by wypraszać dar odwagi, męstwa i odpowiedzialności. Mszy świętej przewodniczył ks. biskup Paweł Socha.
Ks. Biskup w homilii pokazał rolę policjantów w niemal odwiecznie toczącej się walce ze złem. Stajecie czasem wobec takiej diabolicznej mocy niszczenia człowieka i porządku publicznego. Wam zostało zlecone tak trudne zadanie walki z tym złem. Trzeba, abyście nie zapominali o imieniu świętego Michała Archanioła. Bóg pokonał szatana, on jest jedynie zwycięzcą tego wroga ludzkości. Jesteście stróżami porządku.
Biskup Paweł ukazywał także jakich cechy winny charakteryzować policjanta. Mówił: Powinien on być człowiekiem sumienia. Winien mieć ukształtowane sumienie, także w myśl prawa Bożego. Policjant ma być człowiekiem odpowiedzialnym. Odpowiedzialność, to z łaciny – takie związanie się z jakąś sprawą, zadaniem, jak mąż z żoną, na dobre i złe, czyli wzięcie tej sprawy z całą powagą. Policjanta powinna także charakteryzować odwaga i męstwo. Ważna jest w tym również roztropność, by nie mylić odwagi z bezmyślną szarżą. Biskup podziękował także policjantom za ich trud wkładany w zapewnianie bezpieczeństwa publicznego, jak również za ich życzliwość i zaangażowanie w zapewnianie porządku podczas różnych kościelnych uroczystości.
Po Mszy świętej policjanci udali się na plac przed katedrą, gdzie przyznano honorowe odznaczenia dla wyróżniających się policjantów.

 

[do góry]
O autorze