Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018

Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Jest to ogólnopolska inicjatywa. Chodzi o rozważanie Misterium Drogi Krzyżowej podczas długiej, pieszej, nocnej wędrówki. Jest to głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas swojej drogi krzyżowej. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa… Zadanie jest jasne: do przejścia ponad 40 km, w nocy, w milczeniu, zdani na własne siły.

W Gorzowie Wielkopolskim planowane są dwie trasy:

Gorzów Wielkopolski – Rokitno (Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej)

Gorzów Wielkopolski – Myślibórz (Sanktuarium Miłosierdzia Bożego)

Obie trasy zaczynają się w kaplicy katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim Mszą św. 23 marca o godz. 20.00. Udział w EDK należy zadeklarować poprzez oficjalną stronę EDK. Zapisujemy się na konkretną trasę. Uczestnik, który chce otrzymać pakiet materiałów na EDK ponosi koszty organizacyjne 15 zł (otrzymuje pakiet uczestnika – książeczkę z rozważaniami, brelok i opaskę odblaskową). Zapotrzebowanie na pakiet zgłasza się w odpowiednim miejscu przy wypełnianiu formularza internetowego. Opłata ta nie jest obowiązkowa, aby wyruszyć na EDK, ale wtedy materiały trzeba sobie zapewnić samemu.

Ogólne informacje o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej cytujemy za oficjalną stronią.

Zanim zdecydujesz się wziąć udział:

Zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat EDK i zdecyduj, czy chcesz podjąć wyzwanie. Ekstremalna Droga Krzyżowowa polega na pokonaniem w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. Ma charakter indywidualny, podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły. Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorące w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
Zapoznaj się z przebiegiem tras i oceń, czy jesteś w stanie przejść jedną z nich. Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.

Poruszanie się na trasie

W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji. Zgodnie z prawem EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia. Nie planuj nadmiernie długich postojów.
Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Nie wolno poruszać się w grupach większych niż 10-cio osobowe.
Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę. W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.

Zanim wyruszysz z domu

Koniecznie:

 • przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,
 • weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
 • miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy (dodatkowo powerbank), latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
 • sprawdź lokalną prognozę pogody,
 • poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
 • zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
 • przemyśl jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,
 • zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy

Warto:

 • przygotować sobie własny drewniany krzyż,
 • mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
 • wziąć ze sobą GPS, pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony
 • mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.