Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – 31 maja 2026 r.
W dzisiejszą uroczystość Trójcy Świętej warto zastanowić się, jakie są najważniejsze relacje w moim życiu. Od kogo przyjmuję dobro i z kim dzielę się dobrem? Z kim dzielę się swoim życiem? Komu ufam i kogo obdarzam zaufaniem? Kto jest dla mnie wsparciem i kogo ja wspieram? Jakie miejsce w tej sieci relacji zajmuje moja relacja do Boga Ojca, Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego?- Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach.
- Codziennie zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu a czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa zachęcamy do modlitwy podczas nabożeństw czerwcowych, które od jutra sprawowane będą w naszej katedrze o godz. 17.30.
- Jutro w naszej katedralnej świątyni – podczas Mszy św. o godz. 18.00 – będzie miała miejsce uroczystość udzielenia przez bpa Adriana Puta sakramentu bierzmowania osobom dorosłym. Kandydaci i świadkowie spotykają się w kościele godzinę przed rozpoczęciem Mszy św.
- Ze względu na uroczystość bierzmowania – w godzinach popołudniowych – nie będzie tego dnia czynna kancelaria parafialna.
- W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.
- W czwartek o godz. 17.30 zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe i Mszę św. o godz. 18.00, podczas której wraz ze Wspólnotą Przyjaciół Paradyża będziemy dziękować za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz prosić o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej.
- Pierwszy piątek miesiąca przeżyjemy w duchu wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za nasze grzechy. Pamiętajmy o pierwszopiątkowej spowiedzi. Zachęcamy do systematycznego korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Od poniedziałku do piątku – w godzinach od 15.00 do 16.30 do naszej dyspozycji w konfesjonale są kapłani dekanatów gorzowskich a między godziną 16.30 a 17.30 sakramentem pokuty i pojednania służą katedralni penitencjarze. Przypominamy także, że kapłani katedralni służą również sakramentem spowiedzi pół godziny przed Mszami w ciągu tygodnia, które są o godz. 7.00, 8.00 i 18.00 a w niedziele podczas sprawowanych Eucharystii.
- W pierwszą sobotą miesiąca zachęcamy do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i zniewagi podczas nabożeństwa pierwszosobotniego od godz. 8.30.
- Chorych i seniorów naszej parafii – z posługa sakramentalną – księża odwiedzą w najbliższą sobotę przed południem.
- W sobotę, o godz. 19.00, zapraszamy do naszej katedralnej świątyni na – organizowany przez Gorzowskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w ramach Festiwalu Muzycznego Katedra 2026 koncert zatytułowany „Żywioły Vivaldiego”. Wstęp jest wolny. Koncert sfinansowany został przez Urząd Miejski miasta Gorzowa.
- Przypadająca w przyszłym tygodniu pierwsza niedziela czerwca corocznie obchodzona jest, jako Dzień Dziękczynienia. To szczególna okazja, aby wyrazić wdzięczność za wszelkie dary Bożej dobroci. Jej formą jest wznoszone w Warszawie Centrum Opatrzności Bożej. Po zakończeniu Mszy św. zbierane będą do puszek ofiary na rzecz jego budowy, za które serdecznie dziękujemy.
- Tego dnia też po zakończeniu Mszy św. o godz. 10.30 będzie miała miejsce zmiana tajemnic Żywego Różańca.
- W przyszłą niedzielę o godz. 15.00, w kościele pw. św. Józefa przy ul. Brackiej odbędzie się koncert „Nieskończone Miłosierdzie dla Gorzowa”. Wystąpią: Zespół „Siloe” wraz z gorzowskimi muzykami i zaproszonymi artystami z całej Polski.
- W czwartek, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną świętem Bożego Ciała. Z wdzięcznością za obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina wyruszymy ulicami naszego miasta w tradycyjnej procesji eucharystycznej.
Centralna uroczystość w naszym mieście rozpocznie się Mszą św. sprawowaną w katedrze pod przewodnictwem Adriana Puta o godz. 10.00. Po jej zakończeniu wyruszy ulicami naszego miasta tradycyjna procesja, która będzie wiodła najpierw ul. Bolesława Chrobrego, gdzie w pobliżu skrzyżowania ulic Józefa Wybickiego i Władysława Jagiełły zlokalizowany będzie pierwszy z ołtarzy.
Planowana trasa prowadzi następnie ul. Władysława Jagiełły, gdzie przy zjeździe w ul. Dzieci Wrzesińskich znajdować się będzie drugi ołtarz. Dalej trasa procesji – po minięciu Ronda Zgody – poprowadzi ul. gen. Władysława Sikorskiego do Starego Rynku i katedry. Trzeci z ołtarzy zaplanowany został w pobliżu skrzyżowania ulic Sikorskiego i Hejmanowskiej a ostatni na Starym Rynku – przy katedrze.
Zatroszczmy się o przystrojenie mieszkań, domów, by powitać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, który przychodzi do nas z błogosławieństwem. Podczas procesji prosimy o niesienie chorągwi, feretronów, dziewczynki o sypanie kwiatów. Próba sypania kwiatów we wtorek o godz. 17.00 przy katedrze. Płatki kwiatów – jak zawsze – prosimy składać w katedrze w koszu obok zakrystii. - Tego dnia Msze św. będą sprawowane w naszej parafii o godz.: 7.30, 9.00, 10.00, po zakończeniu procesji ok. godz. 13.00, 15.00 i 18.00. Wieczór zaś – o godz. 19.00 na placu przykatedralnym – zorganizowany będzie „Koncert uwielbienia” w wykonaniu zespołu „Nowonarodzeni”. W jego trakcie będziemy mogli usłyszeć świadectwo Patrycji Hurlak, nawróconej „wiedźmy”, aktorki znanej nam m.in. z ról w serialach „Klan” i „Blondynka” a także cyklu filmowego „U Pana Boga za piecem”.
- Dni w tzw. oktawie Bożego Ciała nie mają rangi uroczystości stąd na podstawie kan. 1245 Kodeksu Prawa Kanonicznego ksiądz proboszcz – zgodnie z przysługującymi mu uprawnieniami – w piątek, 5 czerwca, udziela dyspensy od zachowania czwartego Przykazania Kościelnego, nakazującego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zachęca jednocześnie do podjęcia innych form pokuty, zwłaszcza uczynków miłości i pobożności.
- Wszystkim solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia życzymy otwartości na Boże Słowo, roztropności w podejmowanych decyzjach oraz doświadczenia Bożej mocy w trudnościach dnia codziennego. Miłej i błogosławionej niedzieli.


