02 lip 2017

Pożar wieży katedralnej w Gorzowie (foto)

0 Komentarzy

Ten sobotni wieczór mieszkańcy Gorzowa będą pamiętać jeszcze długo. O godz. 18.28 Straż Pożarna w Gorzowie przyjęła zgłoszenie o pożarze w katedrze. To był fakt, płonęła wieża kościoła katedralnego. W trakcie rozwijającej się akcji gaśniczej na miejscu zdarzenia znajdowało się blisko 51 pojazdów straży pożarnej i 174 strażaków. Akcją dowodził Lubuski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Sławomir Klusek.

Cel był jeden, uratować płonącą wieżę katedry.
O pomyślności akcji decydowały wyjątkowe umiejętności strażaków a także specjalistyczny sprzęt w postaci 50 metrowych podnośników, które przyjechały z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Dzięki pracy i ofiarności strażaków udało się uratować zewnętrzną część wieży, która nie uległa zawaleniu.
Dzięki strażakom i zdeterminowanym mieszkańcom Gorzowa udało się również wynieść i zabezpieczyć konfesjonały, obrazy i inne cenne wyposażenie kościoła.

Tragiczna informacja szybko dotarła do władz duchownych, władz wojewódzkich i samorządowych. Na miejsce zdarzenia przybyli Prezydent Miasta Gorzowa Jacek Wójcicki, ks. bp Tadeusz Lityński ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej,  ks. proboszcz Zbigniew Kobus, Wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz minister Elżbieta Rafalska.

Pożar kościoła poruszył dotkliwie mieszkańców Gorzowa, dla których katedra jest sercem miasta. Dlatego do późnych godzin nocnych wspierali oni strażaków kawą, herbatą, ciastem i kanapkami. Równocześnie w okolicach centrum miasta trwało czuwanie modlitewne o uratowanie płonącej wieży kościoła. Wielu mieszkańców Gorzowa przebywało do późnych godzin rannych by patrzeć z troską na działania ratownicze.

Pożar zlokalizowano i opanowano około godz. 4.34. W akcji gaśniczej nie ucierpiał żaden ratownik i inne osoby postronne. Strażakom udało się utrzymać budynek i konstrukcję nadpalonej wieży, która została zabezpieczona.
Drugiego dnia na polecenie Komendy Głównej PSP przybyło 40 Kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu w celu podjęcia prac zabezpieczających wnętrze świątyni i okolic.

W wyniku pożaru poważnie ucierpiała kopuła i wnętrze wieży.  Służby zadecydowały o rozbiórce kopuły z latarnią, w której znajduje się dzwon i przeniesienie ich w bezpieczne miejsce. Zadanie to zostało powierzone firmie BMS KRAM Sp. z o.o. z Barlinka, która wykorzysta do tego zadania dwa siedemdziesięciometrowe dźwigi.
Po specjalistycznej ekspertyzie technicznej będzie możliwa ocena skali zniszczeń wieży.

Ks. Proboszcz informuje, że funkcjonowanie kościoła będzie zawieszone, nie wiadomo teraz, na jak długo. Intencje mszalne z kościoła katedralnego będą odprawione w Białym Kościele.

Fotografie z wnętrza kościoła.

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć KW PSP w Gorzowie.

Źródło: KW PSP Gorzów

[do góry]
O autorze