Wiara i Światło – “Aniołki Katedralne”

Wiara i Światło – “Aniołki Katedralne”

Ruch Wiara i Światło narodził się z pragnienia, by pomóc osobom z upośledzeniem umysłowym i ich rodzinom w odnalezieniu należnego im miejsca w Kościele i społeczeństwie. Dwoje ludzi, Jean Vanier i Marie-Helene Mathieu, postanowili zmienić życie osób niepełnosprawnych i ich rodzin i założył ku temu wspólnotę „Wiary i Światła”.
Zaczęło się od pielgrzymki do Lourdes, która odbyła się na Wielkanoc 1971 roku. Ta międzynarodowa pielgrzymka nie była tylko jednokrotnym wydarzeniem, gdyż jej uczestnicy stworzyli wspólnoty skupiające osoby z upośledzeniem umysłowym, ich rodziców i przyjaciół, przede wszystkim ludzi młodych. W następstwie tego niezwykłego wydarzenia, wydarzenia, które było czasem wielkiego błogosławieństwa, bardzo wiele wspólnot podtrzymało i pogłębiało więzi, które wytworzyły się między ich członkami. Z biegiem lat, na całym świecie, również w Polsce od 1978 r. zaczęły powstawać wspólnoty.
Wspólnota Aniołki Katedralne powstała w 2007r. Spotykamy się raz w miesiącu. W spotkaniu uczestniczą osoby niepełnosprawne intelektualnie, przyjaciele i rodzice. Towarzyszy nam ksiądz. Jest nas ok. 20 osób. W okresie letnim jeździmy na obozy nad morze. Koordynatorem wspólnoty jest p. Teresa Lasoń.
Przychodzimy, by spotkać się w gronie przyjaciół. Spędzić miło czas. Poczuć się akceptowanym w pełni, bez względu na nasze niepełnosprawności. Ładujemy tutaj pozytywnie akumulatory i wówczas lżej nam dźwigać nasze krzyże. Tworzymy wspólną rodzinę, która razem modli się, świętuje, pomaga sobie. Podczas każdego spotkania rozważamy Słowo Boże, modlimy się, dzielimy się naszymi problemami i radościami oraz świętujemy zarówno święta religijne, jak i nasze rodzinno-wspólnotowe.
Wiara w Boga i przyjaciele ze wspólnoty dają nam więcej siły i wsparcia. Na chwilę nasze prywatne problemy i sprawy stają się mniej ważne. Spotkanie to swego rodzaju święto, na które czekamy z radością i niecierpliwością.
Co pewien czas nasza wspólnota spotyka się z innymi wspólnotami z miasta i jego okolic. Takie okazje to jubileusze wspólnotowe, Święto Światła, spotkania opłatkowe, wielkopostne dni skupienia. Bierzemy również udział w spotkaniach formacyjnych i rekolekcjach organizowanych dla wszystkich wspólnot Polski Zachodniej.

Prowadzący: Teresa Lasoń
Opiekun: ks. Rafał Michałowski