18 maj 2014

Koncert organowy

0 Komentarzy

W ramach II Festiwalu Muzyki współczesnej Filharmonia Gorzowska zorganizowała koncert organowy w katedrze. Wykonawcą był wybitny polski organista, organmistrz i dyrygent – Jerzy Kukla. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć utwory kompozytorów współczesnych bieżącego i ubiegłego stulecia.

Pierwszym utworem był Aparition de l’Eglise eternelle (objawienie Kościoła wiecznego) wybitnego francuskiego kompozytora Oliviera Messiaen. To mistyczna wizja opowiedziana charakterystycznymi dla organów długimi dźwiękami, złożonymi akordami, jednostajnego rytmu, co miałoby obrazować potęgę, duchowość i tytułową wieczność religii chrześcijańskiej.

Drugi utwór to Cantio Polonica Stanisława Moryty. Kompozycja stanowi pewną alegorię polskości. Elementy liryczne kontrastują z dramatycznymi, dysonansowymi i agresywnymi dźwiękami. Nawiązuje to do złożoności polskiej historii.

Ostatni to monumentalna IX Symfonia organowa Feliksa Nowowiejskiego odwołująca się do polskości w wymiarze ludowym i religijnym. Stąd obecne tu motywy mazura jak i polskiej pieśni religijnej, będącej przez wiele lat hymnem państwowym – Bogurodzicy.

KoncertKukla201405171 KoncertKukla201405172

[do góry]
O autorze