12 lis 2015

Być ludźmi wdzięczności

0 Komentarzy

Powinniśmy dziękować za wszystko to co było udziałem Polaków na przestrzeni istnienia ojczyzny i pamiętać o tych, którzy oddali życie w jej obronie. Jest to święto radości ale także pamięci. Tymi słowami biskup Stefan Regmunt w homilii ukazywał wagę Święta Niepodległości. Zwyczajowo już punktem centralnym wojewódzkich obchodów święta jest Eucharystia w gorzowskiej katedrze przy licznym udziale władz województwa, miasta i mieszkańców Gorzowa. We Mszy świętej brała udział kompania honorowa Wojska Polskiego, a śpiewom towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z Żagania. Po Mszy świętej miał miejsce uroczysty przemarsz ulicami miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

Czytania biblijne z Eucharystii wzywają do wdzięczności i modlitwy o mądrość. W sposób szczególny odnosimy je do rządzących, ale i do obywateli naszego kraju. Powinniśmy się modlić o mądrość dla rządzących, aby to co robią, robili w duchu mądrości, która jest darem od Boga ale też i wysiłkiem człowieka – mówił ks. Biskup. Szczególnie ważne jest to w obliczu różnorodnych zagrożeń – nie tyle militarnych, co światopoglądowych prowadzących do utraty tożsamości narodowej. Nowoczesność, naukowość postęp demokracja poprawność europejskość nie mogą być równocześnie szyldem do wyrugowania z serc polaków wiary w Boga i miłości Ojczyzny – przestrzegał bp Stefan Regmunt. Homilia zakończyła się modlitwa św. Jana Pawła II:

Panie uczyń nas jednym narodem, spraw abyśmy byli jedno. Daj nam jedno serce i jednego ducha. Każdego z nas podporządkuj powołaniu narodu, który sam stworzyłeś i który umiłowałeś. Prosimy obudź w nas narodowego ducha i ratuj nas przed podziałami. Niech dzięki mądrości uczciwości obywateli panuje w niej zgoda i sprawiedliwość abyśmy żyli w pokoju.

zdj. Gość Niedzielny

[do góry]
O autorze