31 sie 2014

34 rocznica powstania Solidarności

0 Komentarzy

Musimy pamiętać jak wielkie rzeczy dokonały się przed 34 laty. To nasze chlubne dziedzictwo i zobowiązanie – pamiętać i wzmacniać te postawy, które są bardzo cenne. Z tej okazji gromadzimy się na uroczystościach w katedrze gorzowskiej. – powiedział ks. prałat Zbigniew Kobus na rozpoczęcie Mszy św. w której wspominano kolejną rocznicę porozumień sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność.

Eucharystii przewodniczył ks. biskup Tadeusz Lityński. W homilii zaznaczył, że choć żyjemy w wolnej Polsce, to w wielu rejonach świata, wielu ludziom towarzyszy ten sam lęk, który towarzyszył naszym przodkom. Lęk o utratę wolności i podstawowych praw człowieka. Potrzeba wciąż tej samej odwagi która towarzyszyła ludziom Solidarności. Ksiądz Biskup przytoczył słowa homilii księdza Jerzego Popiełuszki z 1984 r., który z mocą mówił, że obowiązek budowania królestwa na wzór królestwa Bożego – królestwa prawdy i miłości, sprawiedliwości i pokoju został przez Jezusa złożony jako obowiązek dla wszystkich. Solidarność wykazała, że naród zjednoczony z Bogiem i braćmi jest w stanie wiele dokonać. Ks. Popiełuszko zaznaczył, że Solidarność rodziła się na kolanach, z różańcem w ręku. Ks. Jerzy powiedział ważną prawdę o Solidarności. Że rodziła się na kolanach. W społeczeństwie polskim jest wiele krzywd, które wołają o sprawiedliwość. Pragniemy, aby Solidarność je słyszała, pragniemy by je na miarę swych możliwości naprawiała. – mówił ks. biskup Tadeusz. Wspomniał także wielkiego orędownika Solidarności – św. Jana Pawła II. Na koniec homilii biskup przytoczył słowa papieża Franciszka: W kościele jak i w społeczeństwie kluczowym słowem, którego nie powinniśmy się bać jest solidarność czyli umiejętność oddania do dyspozycji tego, co mamy, naszych skromnych umiejętności drugiemu i na dzieleniu się z innymi. A nasze życie będzie bogate i przyniesie owoce. Nie bójmy się solidarności, oddajmy się do dyspozycji Bogu i drugiemu człowiekowi, oddajmy się do dyspozycji słabym, którzy bez solidarnego w wsparcia nie przetrwają w tym świecie – wzywał biskup.

Pod koniec Mszy św. w hołdzie działaczom Solidarności i śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, p. harcmistrz Andrzej Kabut zadeklamował wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Polacy.

Po Eucharystii biskup wraz z asystą i pocztami sztandarowymi udał się pod biały krzyż. Tam odmówiona została modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi a wojewoda lubuski p. Jerzy Ostrouch i przedstawiciele NSZZ Solidarność złożyli kwiaty.

[do góry]
O autorze